четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

ФОТО: Русија ги исполни условите за исфрлање од ЕП

Фудбалерите на Русија изгубија од Словачка во второто коло, но не би било чудно ако го завршат турнирот само по два натпревари.

rusi-baklji

Поврзани вести

Фудбалерите на Русија изгубија од Словачка во второто коло, но не би било чудно ако го завршат турнирот само по два натпревари.

Иако и натаму имаат шанси за следните фази од ЕП во Франција, Русите би можеле да ја платат цената за дивеењето на нивните навивачи.

rusi-baklji-2

УЕФА вчера им даде условна суспензија и им се закани дека ќе бидат исфрлени доколку се повтори уште еден инцидент, а токму тоа се случи на денешниот меч со Словачка.

Руските навивачи запалија факели и со тоа ја загрозија безбедноста на публиката на стадионот, а што им беше строго забрането од страна на Европската куќа на фудбалот. Со овој потег, тие според утврдените правила, ја заслужија суспензијата, а сега се чека одлуката на УЕФА.

Избраниците на Леонид Слуцки изгубија на стадионот „Пјер Моро“ со 2:1 и останаа на последното место во групата Б со еден бод од двата натпревари.

Најчитани вести