среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Русија ги „протерува“ Кока кола и хамбургерите

Руските власти, но и мнозинството руски граѓани, сметаат дека странските прехранбените треба да се заменат со домашни производи

74709788353347c7a2e705679956516_640x425

Поврзани вести

Русите конечно ќе го запознаат вкусот на леб и месо, е пораката на оние кои го поддржуваат бојкотот на западните производи. Се предложува забрана на продажба на хамбургери и затворање на рестораните на „Мекдоналдс“.

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјавил дека еден од приоритетите на неговата влада се да создаде услови за зголемување на производство на храна за рускиот пазар. Тоа наиде на одобрување во јавноста која е расположена за бојкот на западните производи, покажале анкетите.

Русија веќе го забрани увозот на австралиско говедско месо како реакција на одлуката на Камбера да ги поддржи санкциите против руските функционери, пренесуваат руските медиуми.

Со уверување дека „револуцијата на фармерки и мастики за џвакање“ веќе поминала, шефот на институтот за проблемот со глобализацијата и доктор по економија, Михаил Дељагин, предложил затворање „Мекдоналдс“ рестораните и забрана за продажба на хамбургери

„Производството и продажбата на Кока кола, Пепси кола и јадењата во ’Мекдоналдс’, како и слична американска брза храна е штетна по здравјето и треба да биде забранета од хигиенски причини“, навел Дељагин.

Медиумските анкети покажуваат дека дури 81 отсто од граѓаните на Русија, кои припаѓаат на младите постсоветски генерации, се уверени дека може да се живее без „украински бомбони и полски компир“, односно од сопствената прехранбена индустрија.

Меѓу испитаницата постари од 45 години, 32 отсто изразиле загриженост поради навестувањата дека странста прехранбена стока би можела да биде заменета со руска.

Во големите руски градови најголем дел од производството е за извоз, па во продавниците полесно се наоѓа норвешки лосос отколку руски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести