понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија ги зголеми резервите за злато

Русија купува злато осум месеци по ред поттикната од падот на цените на тој метал.

zlato

Последни вести

Резервите на злато во Русија во ноември оваа година се зголемени на 1.187,5 тони, од 1.168,7 тони во октомври и достигнаа максимално ниво за последните две децении, објави „Блумберг“ повикувајќи се на податоците на ММФ, јави МИА.

Русија купува злато осум месеци по ред поттикната од падот на цените на тој метал. Цената на унца злато од почетокот на годината падна 1,9 отсто, на 1.181 долар, откако во 2013 година падна 28 отсто, покрај растот на доларот и намалената побарувачка на берзанските пазари

Најчитани вести