четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Русија и Хрватска ќе ги динамизираат билатералните односи

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во телефонски разговор со својот хрватски колега, Миро Ковач, се договори да се даде дополнителна динамика на билатералната соработка, јави ТАСС, повикувајќи се на руското Министерство за надворешни работи. 

Поврзани вести

Министрите ја разгледаа состојбата и перспективите на руско-хрватската соработка и се обврзаа да дадат дополнителна динамика за развојот на политичката, трговско-економската и културната соработка, соопшти руското Министерство.

Постигнат е договор за реализирање на надворешно-политичките контакти непосредно по формирањето на новиот состав на хрватската Влада, по предвремените избори што се одржаа на 11 септември 2016 година.

Лавров и Ковач размениле и мислење за ситуацијата на Балканот. Двете земји го потенцираат значењето на зачувувањето на Дејтонскиот мировен договор за Босна и Херцеговина од 1995 година и максималното почитување на еднаквоста на двата составни дела и трите државотворни народи во Босна и Херцеговина, наведе руското Министерство за надворешни работи.

Најчитани вести