петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Русија и ЕК не постигнаа договор за „Јужен поток“

rusija eu

Поврзани вести

За време на средбата во Москва европскиот комесар за енергетика Гинтер Јотингер и министерот за енергетика на Русија, Александар Новак, не успеаја да постигнат согласност по прашањето, поврзано со барањето на ЕК за ревизија на правната база на гасоводот „Јужен поток“, пренесе агенцијата „Прајм“.

Учесниците на состанокот истакнаа дека компромис може да биде постигнат за време на посетата на Владимир Путин во Брисел на самитот меѓу Русија и ЕУ, што ќе се одржи на 27-28 ноември.

Јотингер о Новак истакнаа дека засега е рано да се зборува за постигнување на каков и да е договор.

„Земјте чекор по чекор се приближуваат кон договор. Во моментов е невозможно да се каже точен датум за донесување на конечна одлука. Важно е да се напомене позитивното расположение и желбата да се најде соодветно решение“, истакнале тие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести