четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Русија и испорачува помалку гас на Австрија

512989_ceska-gas-ap_f

Последни вести

Руски „Гаспром“ и испорачува помалку гас на Австрија отколку што со договорот е договорено, соопштија во Виена.

Испораката на гас од Русија во Австрија варира и рускиот „Гаспром“ во петокот испорача за 20 до 25 отсто помалку гас од договореното.

Вообичаените разлики во испораките изнесуваат од 10 до 15 отсто, но намалената испорака од Русија не го загрозува снабдувањето во Австрија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести