среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Русија и’ одговори на ЕК околу „Јужен поток“

Руското министерство за енергетика и’ одговори на Европската Комисија на нејзиното барање за ревидирање на договорите со земјите за „Јужен потоок“, но не се открива што содржи одговорот

2002971852529d9cec69d39016167565_orig

Поврзани вести

Русија и’ испрати одговор на Европската Комисија околу нејзиното барање за гасоводот „Јужен поток“, изјавил рускиот заменик министер за енергетика,  Анатолиј Јановски, пренесуваат руските медиуми.

Меѓутоа, тој не прецизирал што содржи одговорот, пренесува Итар Тасс.

„Писмото е испратено и сега чекаме да биде закажан состанок“, вели заменик министерот.

Како што претходно објави Итар – тасс, повикувајќи се на информации од Јановски, министерството за енергетика на Русија на петти декември добило официјален допис од ЕК за неопходна ревизија на договорите склучени со земјите низ кои минува гасоводот „Јужен поток“.

ЕК смета дека билатералните договори за „Јужен поток“ склучени со низа европски земји, Австраија, Бугарија, Унгарија, Грција, Словенија, Хрватска и Србија, ги кршат законите на Европската Унија. ЕК очекува тие да се ревидираат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести