четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Русија и Украина ги приближија ставовите околу конвојот

DSC_1074--

Последни вести

Русија и Украина ги приближија ставовите околу пропуштањето на хуманитарната помош преку украинската граница, тие постигнаа договор за начинот на кој ќе се провери содржината во возилата.

Паскал Кутат, од Меѓународниот комитет на Црвениот крст, изјави дека руските и украинските власти неколку часа разговарале на украинско-руската граница, на околу 200 километри до Доњецк.

Кутат во изјавата прецизираше дека сеуште нема гаранција за безбедноста на лицата од Црвениот крст и оние кои го следат конвојот кој сеуште се наоѓа на руската страна на границата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести