среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија и во иднина ќе помага да се реши кризата во Украина

rusko_mnr

Последни вести

Москва ја почитува волјата на жителите од југоисточниот дел на Украина и е подготвена и во иднина да помогне во решавање на кризата во таа земја, соопшти руското Министерство за надворешни работи, пренесе МИА.

– Изборите во Доњецк и Луганск поминаа целосно организирани и со голема излезност. Ја почитуваме волјата на жителите од југоисточниот дел на Украина, се наведува во соопштението.

Според руското МНР, „избраните претставници добиле мандат да ги решаваат практичните задачи за воспоставување нормален живот во регионот“.

– Имајќи ги предвид одржаните избори, многу е важно да се преземат активни чекори за дијалог меѓу централните украински власти и претставниците на Донбас согласно договорот од Минск, се додава во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести