Свет

Русија има докази за употреба на фосфорни бомби во Украина

Русија има докази за употреба на фосфорни бомби во Украина

Рускиот истражен комитет има докази дека против цивилите во југоисточна Украина биле употребени фосфорни бомби, изјави портпаролот на тој комитет Владимир Маркин.

„Главното истражно биро на Рускиот истражен комитет собра докази дека против цивилите во регионите на Доњецк и Луганск употребено е ова забрането оружје,“ изјави Маркин.

Тоа е откриено во текот на кривичната истрага за употреба на забранети средства и методи на војување, пренесува Итар тас