понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Русија има докази за употреба на фосфорни бомби во Украина

A shell fired by Israeli forces explodes over the northern Gaza

Поврзани вести

Рускиот истражен комитет има докази дека против цивилите во југоисточна Украина биле употребени фосфорни бомби, изјави портпаролот на тој комитет Владимир Маркин.

„Главното истражно биро на Рускиот истражен комитет собра докази дека против цивилите во регионите на Доњецк и Луганск употребено е ова забрането оружје,“ изјави Маркин.

Тоа е откриено во текот на кривичната истрага за употреба на забранети средства и методи на војување, пренесува Итар тас

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести