недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Русија има потреба од инженери

zx500y290_726686

Поврзани вести

Русија има потреба од сва милиони квалификувани кадри, од кои најголем дел висококвалификувани инженери.

Најголем е дефицитот за инжинери по електроника и машинство, професија за која имаат потреба во индустриски ориентираните региони на Русија.

Проблемот не е нов и датира од 90-те години кога овие професии станаа неатрактивни и слабо платени.

Русија веќе со години се обидува да го реши дефицитот на овие струки со поголеми плати, станови, но и клубови и детски градинки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести