четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Русија испрати оклопни возила во Сирија за транспорт на хемиско оружје

hemiskooruzjesirija

Поврзани вести

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, го информирал претседателот на земјата, Владимир Путин, дека наредбата за обезбедување на опрема за превезувањето и уништувањето на хемиското оружје на Сирија е извршена, пренесе „РИА Новости“.

Шојгу соопшти дека за три дена, од 18 до 20 декември, до аеродромот во Латакија биле извршени 38 летови, преку кои биле обезбедени 75 единици автомобилска техника, од кои 50 камиони „Камаз“ и 25 оклопни возила „Урал“, како и цистерни со вода, теренски кујни, војнички шатори за услуги на целиот контингент, кој ќе биде вклучен при транспортот и уништувањето на хемиското оружје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести