петок, 24 март 2017  |  Вести денес: 0

Столтенберг: Русија ja дестабилизира Европа

Говорејќи на конференција за безбедност во Минхен, Столтенберг денеска изјави дека НАТО не сака конфронтација со Русија или нова студена војна, но дека одговорот мора да биде цврст.

Столтенберг: Проблемот со Кипар може да биде решен мошне брзо

Столтенберг: Проблемот со Кипар може да биде решен мошне брзо

Поврзани вести

Генералниот секретар  на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Русија ja дестабилизира Европа и дека реториката и ставовите на Москва за нејзината нуклеарна моќ се со цел заплашување на соседите.

Говорејќи на конференција за безбедност во Минхен, Столтенберг денеска изјави дека НАТО не сака конфронтација со Русија или нова студена војна, но дека одговорот мора да биде цврст.

Тој рече дека потезите на НАТО за зајакнување на одбраната на источната страна имаат функција да се спречи војна, а не да се води војна. Столтенберг, рече дека очекува понатамошни потези за зајакнување на одбраната на самитот на НАТО во Варшава во јули. Тој повика на “повеќе одбрана”, како и “повеќе дијалог” со Русија.

Според него никој не треба да мисли дека нуклеарното оружје може да се користи во конвенционална војна.

Најчитани вести