среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија, Казахстан и Белорусија формираат економска унија

Според изјавите на Владимир Путин, овој документ значи принципиелно ново ниво на интеграција на земјите-членки.

evrazija_468

Поврзани вести

Претседателите на Русија, Казахстан и на Белорусија – Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александар Лукашенко – во главниот град на Казахстан, Астана, потпишаа историски договор за основање Евроазиска економска унија. ЕАЕУ ќе почне да функционира на 1 јануари 2015 година, пишува „Руска реч“.
До 2025 година трите страни би требало да формираат единствен пазар на нафта и на гас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести