петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Русија ќе чека да се формира новата украинска Влада, за да ја даде договорената помош

rusija-ukraina

Поврзани вести

Русија ќе го почека формирањето на новата Влада во Украина, за да се увери дека може да ги спроведе договорите кои беа потпишани во декември, за давањето помош во износ од 15 милијарди долари за Киев, пренесе „АФП“.

За време на работна средба рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе го почека формирањето на новиот украински кабинет. За време на разговорите, рускиот премиер Дмитриј Медведев исто така нагласи дека договорите може да бидат приложени дури откако ќе биде познат и прифатен составот на новата Влада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести