вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Русија ќе донесе заштитни мерки против ЕУ, Украина, Молдавија и Грузија

Украина, Молдавија и Грузија, утре треба да го потпишат договорот за придружување во ЕУ, што не и оди во прилог на Москва.

rusija

Последни вести

Русија планира да донесе заштитни мерки и ќе покаже дека договорот за придружување, кој  треба  да го потпишат Европската Унија и Украина, Молдавија и Грузија, е штетен за нејзината економија.

„Секако дека ќе донесеме заштитни мерки кои ќе бидат во потполна согласност со правилата на Светската трговска банка“ изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Украина, Молдавија и Грузија, утре треба да го потпишат договорот за придружување во ЕУ, што не и оди во прилог на Москва.

Новата проевропска украинска власт во март го потпиша политичкиот дел од тој договор, а економскиот треба да биде во петок.

Во јули е предвидено да се одржат трилатерални разговори меѓу ЕУ, Киев и Москва за условите имплементирани во документот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести