четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Русија ќе дозволи коцкање во Сочи

Русија ќе дозволи коцкање во Сочи за да се продолжи користење на објектите изградени во тој црноморско одмаралиште за Зимските олимписки игри 2014 година.

8cfbd5116fd6

Последни вести

Русија ќе дозволи коцкање во Сочи за да се продолжи користење на објектите изградени во тој црноморско одмаралиште за Зимските олимписки игри 2014 година.

Точната локација на коцкарските зони во Сочи ќе биде утврдена за 10 дена, изјавил денес за новинарите Дмитриј Козам.

Тој ја објаснил потребата за уште 10 дена за утврдување на таа зона пред се неопходноста  од подобрување на финансиските модели за тие проекти кои се кредитираат со позајмици од „Внјешекономбанк“, „Сбербанк“ и други.

Би требало да обезбедиме тие проекти да се исплатат и да не одат во стечај, рекол Козак.

Русија потрошила 51 милијарди долари за игрите во Сочи, така што многу фирми кои вложиле во тоа место сега се прашуваат како ќе си ги повратат парите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести