Свет

Русија ќе го дуплира бројот на воздухопловни сили

Русија ќе го дуплира бројот на воздухопловни сили

Русија планира да го дуплира бројот на припадници на руските воздухопловни сили (ВДВ) на 72 илјади, изјави денеска неименуван извор во руски Генаралштаб.

Според наводите на високорангирани воени официјални лица, кој не сакаше да биде именуван, тој план ќе биде спроведен во 2019 година, пренесува Итар тас.

Неименуван воен извор изјави дека планот за дуплирање на припадниците на руската авијација одобри раководството на руското Министерство за одбрана.