недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија ќе го зголеми нуклеарниот арсенал со 40 нови балистички ракети

16062015163456_Russia-putin-01_3343150b

Последни вести

Русија ќе додаде над 40 нови меѓуконтинентални балистички ракети кон својот нуклеарен арсенал оваа година, изјави денеска претседателот Владимир Путин на военотехнички форум во близина на Москва, пишува МИА.

– Над 40 нови меѓуконтинентални балистички ракети способни да ги надминат најусовршените системи за противракетна одбрана, ќе бидат додадени кон нуклеарниот арсенал оваа година – рече Путин.

Toj ja даде изјавата ден откако руски претставници го осудија американскиот план за распоредување тешко вооружување во Источна Европа како најагресивен акт на САД од Студената војна.

Рускиот заменик-министер за одбрана Анатолиј Антонов го обвини НАТО дека предизвикува нов натпревар во вооружувањето.

Најчитани вести