четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Русија ќе гради нуклеарни централи во Индонезија

Russian Flag

Поврзани вести

Се финализираат договорите за изградба на нуклеарни електрични централи на руската агенција РОСАТОМ во Индонезија.

Руските нуклеарни капацитети, според проценките во Џакарта, се најдобра солуција за решавање на зголемените потреби на електрична енергија на стопанството и граѓаните на 250 милионската Индонезија за која сега недостигот на електрична енергија е сериозен проблем во економскиот развој.

Индонезиските власти дваесеина години бараат партнери за изградба на нуклеарни централи за производство на електрична енергија. Најсериозни кандидати за влез со технологија и капитал беа производители на опрема од САД и Северна Кореја. Се проценува дека во следните десет години на Индонезија, за исполнување на развојните планови, секоја година ќе и бидат потребни нови електрични централи со снага од  7 до 10.000 мегавати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести