петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија ќе ја намали економската зависност од САД, доколку Вашингтон воведе санкции против Москва

rusija-sad

Поврзани вести

Русија ќе ја „сведе на нула“ економска зависност од САД, доколку Вашингтон воведе санкции против Москва поради ситуацијата во Украина, изјавил советник на рускиот претседател, пренесува од „АФП“.

„Ќе најдеме начин не само да ја намалиме својата финансиска зависност од САД, туку и да извлечеме огромна корист од санкциите“, изјавил Сергеј Глазиев.

„Обидите да се наметнат санкции против Русија ќе доведат до крах на американскиот финансиски систем и до прекин на американското доминирање над светскиот финансиски систем“, додаде претседателскиот советник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести