петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Русија ќе ја продолжи испораката на гас во Украина

Овој договор донесе олеснување на Европа, која се плашеше дека и оваа зима ќе мине како во 2008 година, кога поради гасниот спор меѓу Киев и Москва, Русија го затвори протекот на гасот наменет за Европа преку Украина.

gasprom

Последни вести

Испораките на руски гас во Украина ќе бидат обновени кога Киев оваа недела ќе го отплати првиот дел од долгот на „Гаспром“, изјави директорот на рускиот гасен гигант Алексеј Милер.

Неговата изјава дојде откако Русија, Украина и ЕУ постигнаа договор за продолжување на испораките на руски гас за Украина и ЕУ.

Овој договор донесе олеснување на Европа, која се плашеше дека и оваа зима ќе мине како во 2008 година, кога поради гасниот спор меѓу Киев и Москва, Русија го затвори протекот на гасот наменет за Европа преку Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести