петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија ќе ја следи внимателно украинската иницијатива во однос на рускиот јазик

rusija-ukraina

Поврзани вести

Русија ќе ја следи судбината на законот за националните јазици во Украина, истакнал Константин Долгов, офицер за човекови права, овластен од Министерството за надворешни работи на земјата, пренесе „РИА Новости“.

Синоќа агенција УНН соопшти дека пратениците од Врховната Рада започнале разработка на нов закон за националните јазици, во кој украинскиот ќе биде утврден како единствен државен јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести