понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Русија ќе одлучува за Крим на 21 март

krim

Поврзани вести

Државната дума во Русија има намера да го разгледа законот за пристапување на Крим кон Руската Федерација, поднесен од пратеници од партијата „Правед на Русија“, пренесе „РИА Новости“.

Законот ги одредува правилата за пристапување на нови територии кон составот на федерацијата.

Еден од предлозите во текстот гласи дека ако нема можност за склучување на меѓународен договор, поради недостаток на ефикасна суверена власт во соодветната земја, усвојувањето на нови територии да се изведува преку референдум меѓу населението на територијата земјата која има желба да биде присоединета кон Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести