четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Русија ќе повлече уште свои сили од границата со Украина

vojnici krim

Поврзани вести

Русија има намера наскоро да се повлече уште руски војници стационирани на границата на земјата со Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, потсетувајќи дека нема ограничувања за движењето на руските трупи во Русија, пренесе „АФП“.

Министерот појасни дека откако ќе ги исполнат поставените задачи, руските сили ќе се вратат кон местата каде што се постојано распореди.

Во понеделникот, претседателот на Русија објави дека првиот баталјон ја напуштил границата со Украина, за да се приклучи на деловите во Самара, каде што е постојаната база на војниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести