четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Русија ќе преземе заштитни мерки против Украина, Грузија и Молдавија

sergej lavrov

Поврзани вести

Русија предупредува дека ќе донесе заштитини мерки и ќе покаже дека договорот за придружување, кој треба во петок да го потпишат Европската Унија и Украина, Молдавија и Грузија, е штетен за нејзината економија.

„Секако дека ќе донесеме заштитни мерки кои ќе бидат во потполна согласност со правилата на Светската трговска банка“, рече министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

Украина, Молдавија и Грузија, трите поранешни советски републики, треба во петок да го потпишат договорот за придружување во ЕУ, што не и оди во прилог на Москва.

Новата проевропска украинска власт во март го потпиша политичкиот дел од тој договор, а економскиот треба да биде во петок.

Во јули предвидено е да се одржат трилатерални разговори меѓу ЕУ, Киев и Москва за условите имплементирани во документот.

„Подготвени сме за консултации во билокој облик“, додаде Лавров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести