сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија: Кризата во Украина е изговор за НАТО да се шири на исток

На самитот е прифатено движењето што се стреми кон ширење на НАТО кон исток и присуство на Алијансата на руската граница. Тие планови се негувани долго време, а украинската криза е само изговор да се започне со нивно спроведување

nato

Последни вести

Кризата во Украина стана изговор за долго негуван план на НАТО за ширење на исток и да ги постави своите сили на границата со Русија, соопшти руското Министерство за надворешни работи, коментирајќи го самитот на Алијансата во Велс, објави МИА

– На самитот е прифатено движењето што се стреми кон ширење на НАТО кон исток и присуство на Алијансата на руската граница. Тие планови се негувани долго време, а украинската криза е само изговор да се започне со нивно спроведување, се наведува во соопштението.

Руското министерство нагласува дека исходот од самитот ја покажува желбата на НАТО да доминира на воен план, намалувајќи ја својата улога во решавање на вистинските закани, како што се тероризмот и производството на оружје за масовно уништување.

Во соопштението на властите во Москва се наведува дека детално ќе бидат разгледани одлуките донесени на Самитот на НАТО во Велс, со цел да се утврди дали тие во согласност со главните договори што се однесуваат на безбедноста во Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести