сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Русија лансираше дваесетина проектили

raketi-rusija

Последни вести

Русија денеска изведе голема проба на рактното оружје со ангажирање на 800 војници на југот, на само стотина килметри источно од Украина, јавува руската војска.

„Денеска лансиравме 20-тина проектили S-300 и S-400“, рече полковникот Игир Климов, а пренесува новинската агенција Интерфакс.

Такви системи за противавионска и противракетна одбрана можат да и нанесат огромна штета на потенцијалните непријатели и да елиминираат мети на големи и мали висини, додава Климов.

Пробите се изведени од базата Ачулук во Астраханската област, кај границата со Казахстан, на неколку стотина источно од границата на Русија со Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести