Свет

Русија лансираше дваесетина проектили

Русија лансираше дваесетина проектили

Русија денеска изведе голема проба на рактното оружје со ангажирање на 800 војници на југот, на само стотина килметри источно од Украина, јавува руската војска.

„Денеска лансиравме 20-тина проектили S-300 и S-400“, рече полковникот Игир Климов, а пренесува новинската агенција Интерфакс.

Такви системи за противавионска и противракетна одбрана можат да и нанесат огромна штета на потенцијалните непријатели и да елиминираат мети на големи и мали висини, додава Климов.

Пробите се изведени од базата Ачулук во Астраханската област, кај границата со Казахстан, на неколку стотина источно од границата на Русија со Украина.