петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Русија му нуди најповолен статус на Крим

moskva

Поврзани вести

Руската Дума се подготвува да му понуди на Крим најповолен статус ако се припои кон Руската Федерација, изјавил заменик претседателот на Одборот на Думата за индустрија, Павел Дорохин.

„Некои области во Русија може да имаат статус на региони, територии или автономни републики. Одговарачкиот статус може да биде утврден во консултација со властите на Русија и владата на Крим. Ние сме подготвени да ја поддржиме секој опција земајќи го во предвид мислењето на граѓаните“, вели Дорохин.

Тој вели дека Думата во вторник ќе расправа за припојувањето на Крим кон Руската Федерација ако така биде одлучено на референдумот за отцепување од Украина што се одржува на 16-ти март, јавува „Глас на Русија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести