среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија не се стреми да го врати Јанукович на власт, но го смета за легитимен претседател на Украина

viktor-janukovic

Поврзани вести

Русија се сомнева во тоа дека Виктор Јанукович ќе може да се вратат на власт, но и покрај тоа го смета за легитимен претседател на Украина, изјави постојаниот претставник на Русија во Обединетите Нации, Виталиј Чуркин, пренесе „Интерфакс“.

„Наша задача не е да го вратиме Јанукович на власт, ние разбираме дека тој веќе не може да се врати на власт и нема да управува со државата, но и покрај тоа сметаме дека во моментов тој е легитимен претседател на Украина“, рекол Чуркин на седницата во Советот за безбедност на ОН за Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести