петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Русија негира дека трупа војска на границата со Украина, од Киев обвинуваат

Истовреме врховниот командант на силите на НАТО за Европа, генерал Филип Бридлав денеска изјави дека Русија на источната граница со Украина има голем број на воени единици и додаде дека е загрижен дека тоа би можело да претставува закана за тој регион.

anatolij

Поврзани вести

Заменикот на рускиот министер за одбрана, Анатолиј Антонов денеска негираше дека Москва собира воени сили на границата со Украина, додавајќи дека неговата земја по тоа прашање ги почитува меѓународните договори. Од друга страна пак, шефот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Андриј Парубиј тврди дека Путин е подготвен да ја нападне Украина.

„Руското министерство за одбрана ги почитува сите меѓународни договори за ограничување на бројот на војници на подрачјето на границата со Украина. Руските вооружени сили не спроведуваат никакви ненајавени воени активности со кои би можеле да ја загрозат безбедноста на соседните земји,“ изјави Антонов.

Истовреме врховниот командант на силите на НАТО за Европа, генерал Филип Бридлав денеска изјави дека Русија на источната граница со Украина има голем број на воени единици и додаде дека е загрижен дека тоа би можело да претставува закана за тој регион.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести