недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Русија нема да ги признае претседателските избори во Украина

Ситацијата со која се соочува Украина не дозволува во моментов во оваа држава да има претседателски избори, бидејќи тие се антиуставни и Русија нема да ги признае за легитимни, рече во интервју за телевизијата „Блумберг“ рускиот премиер, Димитриј Медведев.

cool-body-paint-320-

Поврзани вести

Ситацијата со која се соочува Украина не дозволува во моментов во оваа држава да има претседателски избори, бидејќи тие се антиуставни и Русија нема да ги признае за легитимни, рече во интервју за телевизијата „Блумберг“ рускиот премиер, Димитриј Медведев.

Медведев покажа негодување околу обвинувањата дека Русија пробува да присвои и присоедини одредени украински региони.

„Русија не сака да присоедини тертиротии од Украина, тоа е само пропаганда“, истакна Медведев.

Во врска во санкциите кои САД и Европа ги воведоа за Русија, премиерот вели дека тие воопшто нема да и наштетат на државата и нејзината економија, туку ќе придонесат само за поримена на американскиот претседател Барак Обама.

„Санкциите кон Русија нема да и наштетат на државата. Овие сценарија немаат катастрофални последици по нашата економија, единствено ќе и нанесат болка на американската администрација и претседателот кои ќе бидат сменети“, додаде премиерот.

Според Медведев, Русија има план за спроведување на соодветни мерки со кои ќе одговори на американските санкции во зависност од развојот на ситуацијата.

„ Политиката на САД кон Русија, вклучувајќи го и воведувањето санкции покажува дека американската администрација ги турка меѓудржавните односи кон нова студена војна. Всушност ние споро, но сигурно се движиме кон втора студена војна, која не е во интерес на никого“, изјави рускиот премиер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести