сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Русија нема да учествува на нуклеарниот самит во Вашингтон

Во таа насока тие оценија дека овој собир „нема никаква смисла“ и премногу значање им се дава на САД.

putin_2836730b

Последни вести

Руските власти соопштија дека нема да учествуваат во подготовките за нуклеарниот самит, кој треба да се одржи во 2016 година во Вашингтон.

Во таа насока тие оценија дека овој собир „нема никаква смисла“ и премногу значање им се дава на САД.

Ова е прва потврда на властите во Москва дека планираат да го игнорираат нукеларниот самит во Вашингтон, иако официјални претставници на ЕУ претходно изјавиле дека Русија одбива да учествува на овој собир.

Руското МНР соопштило дека на три такви претходни самити биле исполнети повеќето цели, па според тоа на новиот малку би се придонело.

Во соопштението се додава дека САД се обидуваат на форумот да преземат улога на „главен и привилегиран играч“.

Тие додаваат дека САД, заедно со Холандија и Јужна Кореја, кои биле домаќини на претходните самити, ќе одиграат клучна улога во подготовките на документите за самитот, што Москва го смета како нечесно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести