петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

Русија со нова офанзива во Сирија

Русија почна голема офанзива против џихадистичките групи во северозападната сириска провинција Идлиб и западната провинција Хомс, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

офанзива

Поврзани вести

Тој посочи дека почнаа нападите врз позиции на Исламска држава и Фронтот ал Нусра во провинциите Идлиб и Хомс. Во операцијата учествува бродот „Адмирал Григорович“ од кој се истрелуваат ракети, како и носачот на авиони „Адмирал Кузњецов“ од каде полетуваат авионите Су-33.

– Првпат во нашата поморска историја бродот „Адмирал Кузњецов“ учествува во борба, посочи Шојгу.

Сириската државна телевизија јави дека сириската воена авијација извршила напади врз терористичките позиции во стариот град на Алепо.

Најчитани вести