Свет

Русија со нова офанзива во Сирија

Русија со нова офанзива во Сирија

Тој посочи дека почнаа нападите врз позиции на Исламска држава и Фронтот ал Нусра во провинциите Идлиб и Хомс. Во операцијата учествува бродот „Адмирал Григорович“ од кој се истрелуваат ракети, како и носачот на авиони „Адмирал Кузњецов“ од каде полетуваат авионите Су-33.

– Првпат во нашата поморска историја бродот „Адмирал Кузњецов“ учествува во борба, посочи Шојгу.

Сириската државна телевизија јави дека сириската воена авијација извршила напади врз терористичките позиции во стариот град на Алепо.