понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Русија одмрзнува две милијарди долари помош за Украина

Русија издвои пакет помош за Украина во декември, но во јануари соопшти дека ја стопира исплатата додека не се расчистат политичките превирања во таа земја.

anton siluanov

Поврзани вести

Русија неделава ќе уплати две милијарди долари од пакетот за помош на Украина. Запрашан за наредната транша пакет од 15 милијарди долари, министерот за финансии Антон Силуанов за руската агенција одговори „Оваа недела, две милијарди“.

Русија издвои пакет помош за Украина во декември, но во јануари соопшти дека ја стопира исплатата додека не се расчистат политичките превирања во таа земја.

„Ајде да почекаме додека не биде формирана нова украинска влада,“ изјави Владимир Путин, еден ден откако премиерот на Украина и владата поднесоа оставка, во обиде да се сопре ширењето на протестите.

Стотина илјади Украинци  протестираат од ноември, поради одлука на претседателчот Виктор Јанукович да не го потпише договорот со ЕУ и да се сврти кон зајакнување на врските со Русија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести