недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Русија отпиша 90 отсто од долгот на Куба

Русија и Куба потпишаа договор за отпис на 90 отсто од долгот на Куба кон сега непостоечкиот Советски Сојуз, кој изнесувал вкупно 32 милијарди долари, со што е ставен крај на 20 години долгиот спор и отвора пат кон нови инвестиции и трговија, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на руски и европски дипломати.

kuba-i-rusija

Поврзани вести

Договорот меѓу Куба и Русија за отпис на најголемиот дел е постигнат во октомври, а предвидено е Куба во следните 10 години да и’ исплати на Русија 3,2 милијарди долари, во замена на простениот дел од долгот од 32 милијарди долари, од кои 20 милијарди долари се главница, а остатокот е камата и трошоци.

Овој договор треба да го потврди руската Дума.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести