среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Русија подготвува колонизација на Месечината

mesecina7

Поврзани вести

Веќе од 2030-та година Русија подготвува планови за колонизација на Месечината.

Предвидена е изградба на полигон и база за минерални ископувања на површината на земјиниот природен сателит.

Пред еден месец, рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин во авторски текст во „Росискаја газета“ најави дека „стартешките задачи на Русија за освојување на вселенското пространство“, вклучуваат и  засилено руско присуство во орбитата на Земјата, колонизација на Месечината и почеток на „освојувањето на Марс и на други објекти во Сончевиот систем“.

Весникот „Известија“ наведува дека со планот на Роскосмос не е исклучена можноста во населувањето на Месечината да се вклучат и приватни инвеститори.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести