понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Русија подготвува воена интервенција во Сирија

Според западни дипломати руската експедиција веќе пристигнала во Сирија и е распоредена во воена база, која е под контрола на претседателот Башар ал Асад. Базата се наоѓа во околината на Дамаск и ќе биде користена како оперативна база од страна на Русија

RUSIJA

Поврзани вести

Русија започнува воена интервенција во Сирија распоредувајќи борбени авиони во бази од кои ќе врши напади на позиции на групата „Исламска држава “ и бунтовниците.

Руски пилоти, борбени авиони и хеликоптери ќе започнат да пристигнуваат во Сирија во следните неколку дена, објави порталот израелскиот портал на англиски јазик Унет, пренесува Б92.

Според западни дипломати руската експедиција веќе пристигнала во Сирија и е распоредена во воена база, која е под контрола на претседателот Башар ал Асад. Базата се наоѓа во околината на Дамаск и ќе биде користена како оперативна база од страна на Русија.

Во следните неколку недели илјадници припадници на руските воени сили ќе пристигнат во Сирија, вклучително советници, инструктори, техничари и пилоти.

Засега нема конкретни податоци за составот на контингентот, но Русија претходно преговараше за продажба на повеќенаменски МиГ-29 и напредни авиони за обука Јак-130, што може да се користат и за борба.

Официјално Русија нема офанзивни намери кон Израел и други држави, а главна цел на распоредувањето на војниците е задржување на Асад на власт и борба против ИД, пишува порталот.

Според дипломатски извори Русија и Иран неодамна донеле стратешка одлука дека ќе сторат се за спречување на ширење и инфилтрирање на ИД и други исламисти на територијата на поранешните советски републики со муслиманско мнозинство.

Американската администрација е целосно свесна за руската намера директно да интервенира во Сирија, но се уште нема официјална реакција, наведува порталот Унет.

Обама веќе подолго време е воздржан во повиците за уривање на режимот на Асад, иако САД спроведуваат воздушни напади на сириска територија за заштита на бунтовниците, кои се борат против ИД и режимот.

Русија од почетокот на граѓанската војна во Сирија испраќа бродови со оружје, муниција и резервни делови.

Сепак, Москва не е единствена што ја координира политиката со Техеран. САД, исто така, преку свои претставници учествува во интензивни разговори со Техеран за зајакнување на борбата против ИД во Сирија, пренесува МИА.

Најчитани вести