сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Русија поднесе предлог-резолуција за Сирија во ОН

g_rusija-zname

Поврзани вести

Русија достави до Советот за безбедност на ОН нацрт-резолуција за хуманитарната ситуација во Сирија, како и проект за борба против тероризмот, пренесува весникот „Московскиј Комсомолец“, повикувајќи се на податоци од министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Некои земји повикуваат за борба против тероризмот, но во пракса ги затвораат очите за фактот дека хуманитарните проблеми во Сирија најчесто се креираат од терористичките групи. Потребен е искрен разговор, а не обиди да се шпекулира со кризата во блискоисточната држава“, истакнал Лавров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести