вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Русија предложи нова резолуција за Украина

Чуркин нагласи дека Русија како претседател на Советот на безбедност се надева дека резолуцијата конечно ќе биде усвоена.

Russia Battle For Ukraine

Поврзани вести

Русија до Советот за безбедност на ОН предложи нова резолуција за решавање на кризата во Украина.

Амбасадорот на Русија при ОН, Виталиј Чуркин изјави дека нацртот на новата резолуција содржи делови од двете претходни резолуции на ОН за Украина.

„Со нив се повикува на обезбедување на хуманитарна помош, престанување на пукањето и национален дијалог за Украина. Новата резолуција подразбира почитување на независноста, суверинтетот и територијалниот интегритет на Украина,“ изјави Чуркин.

Тој нагласи дека Русија како претседател на Советот на безбедност се надева дека резолуцијата конечно ќе биде усвоена.

Русија вчера ја прекина испораката на гас за Украина поради неисплатен долг.И двете земји се обратија на арбитражниот суд во Стокхолм . Русија поради неисплатенмиот долг, а Украина бара обесштетување од шест милијарди долари поради превисоката цена на рускиот гас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести