петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Русија предупредува на ризик од нови видови птичји грип

gripp

Поврзани вести

Руски претставници во регионот Новосибирск предупредија денеска на голем ризик од појава на два нови видови вирус на птичји грип кои се регистрирани во Кина.

Во Кина се појавиле вирусите H5N3 и H5N8, соопштија надлежните служби во Новосибирск.

Во соопштението е предупредено дека постои висок ризик од ширење на овие вируси на територијата на Русија, особено на југозападниот дел на Сибир и регионот Новосибирск.

 

Најчитани вести