четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Русија протера полски дипломати како возвратна мерка

ruspol-630x289

Поврзани вести

Русија протера поголем дел од полските дипломати во Москва како одговор на неодамнешната одлука на Полска да ги протера руските дипломати од Варшава, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

– За жал, полските власти презедоа непријателска и неоснована мерка, нагласи во соопштението руското МНР.

Поради тоа руската страна како одговор усвои соодветни мерки и неколкумина полски дипломати веќе ја напуштија нејзината територија поради активности кои не се компатибилни со нивниот статус, јави ТАСС.

 

Најчитани вести