сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 37

Русија: Ракетните системи ќе одговорат на секоја закана за авионите во Сирија

Руските ракетни системи за против воздушна одбрана што се распоредени во Сирија ќе одговорат на секоја можна закана за авионите што учествуваат во воздушните напади, соопшти руското министерство за одбрана и побара турските воздухопловни сили да ги следат билатералните одредби за безбедноста при летање за кои се договориле Русија и САД, пренесува „Раша Тудеј“.

raketen-sistem

Поврзани вести

Руските ракетни системи за против воздушна одбрана што се распоредени во Сирија ќе одговорат на секоја можна закана за авионите што учествуваат во воздушните напади, соопшти руското министерство за одбрана и побара турските воздухопловни сили да ги следат билатералните одредби за безбедноста при летање за кои се договориле Русија и САД, пренесува „Раша Тудеј“.

Руските воздухопловни одбранбени системи овозможуваат рано детектирање на руските летала што учествуваат во мисиите над Сирија и користи адекватни мерки за да се осигура безбедноста при летот доколку е потребно, вели Анатолиј Антонов, заменик министер за одбрана.

Според руското министерство за одбрана Турција одбила да се придржува до договорот помеѓу САД и Русија и го соборила рускиот бомбардер.

Најчитани вести