петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Русија се надева дека санкциите од ЕУ и САД ќе бидат исклучително политички

rusija-sad

Последни вести

Министерството за економски развој на Русија се надева дека можните санкции на ЕУ и САД ќе бидат исклучително политички, пренесе Интерфакс.

„Подготвени сме за секаков развој на настаните, но се надеваме дека тоа ќе бидат конкретни политички санкции, а не широк пакет од трговско економски односи“, рече заменик-министерот за економски развој на Русија, Алексеј Лихачев.

Тој додаде дека во случај на воведување на санкции против Русија од страна на ЕУ или САД, руската Влада ќе преземе реципрочни мерки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести