четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Русија се откажа од француските носачи “Мистрал” – Франција ќе плати компензација

mistral

Последни вести

Русија и дефинитивно се откажа од испораката на француските носачи на хеликоптери “Мистрал”, соопшти денес високиот функционер на Руската Федерација, Олег Бочкарјев.

Останува единствено да се утврди сумата која ќе биде исплатена како компензација.

“Факт е дека Русија нема да ги добие носачите, завршено е со тоа. Сега се дискутира само околу парите кои ќе треба да и бидат вратени на Русија” – изјави Бочкарјев за Итар- Тас.

Колку за потсетување, претседателот на Руската Обединета корпорација за градење бродови, Алексеј Рахманов изјави дека неговата корпорација е подготвена да гради воени бродови слични на француските носачи на хеликоптери од типот “Мистрал”. Тој нагласи дека одлуката за почеток на проектот е во рацете на Министерството за одбрана на Русија.

Францускиот концерн DCNS/STX и рускиот Rosoborneksportom склучија договор за испорака на два носачи на хеликоптери од типот “Мистрал” уште во 2011-та година.

Првиот брод, “Владивосток” требаше да биде испорачан во 2014-та, додека другиот, “Севастопол” во 2015-та година. Франција не ги исполни овие услови од договорот кој “тежи” 1,2 милијарди евра.

Најчитани вести