четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Русија се утеши со светско злато

Belarus Hockey Worlds

Поврзани вести

Репрезентацијата на Русија е новиот светски првак во хокеј на мраз, откако во финалето на Светското првенство во Белорусија славеа над Финска со убедливи 5:2. Русите беа многу мотивирани на Мундијалот, бидејќи претходно го разочараа на ЗОИ во Сочи, но овојпат се прикажаа во далеку подобро светло.

„Зборнаја“ покажа карактер и во големото финале, па откако кон средината на втората третина се најде во негатива од 1:2, руските хокеари набрзина направија пресврт, го завршија периодот со 3:2 со погодоците на Овечкин и Малкин, пред Зарилов и Тихонов во третата третина да ја осигураат победата и новиот златен медал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести