четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Русија се закани да ја запре доставата на гас за Украина

Gazprom

Поврзани вести

До втори јуни Украина треба да плати за јунската достава на руски гас, изјави денеска директорот на „Газпром“, Алексеј Милер.

„Газпром“ во согласност со договорот, утре ќе ја достави предвремената сметка за гасот за јуни.

– Ако Украина не плати за јунската достава, тогаш „Газпром“ до 10 часот наутро на 3. јуни ќе ја извести Украина колку ќе треба да доплати за доставата на гас. Ако нема авансна испалата тогаш на Укрина во јуни ќе и бидат доставени нула кубни мерки гас, наведе Милер.

Тој наведе дека тоа нема да биде стопирање на доставата на гас, туку „колку Украина купила гас, толку и ќе добие“.

До моментот Украина и е должна на „Газпром“ 3,5 милијарди долари за доставен гас.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести