среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија со 13 милијарди рубљи помош за Крим и Севастопол

g_rusija-zname

Поврзани вести

Годинава Владата на Русија ќе обезбеди финансиска помош за Крим и Севастопол во износ од над 13 милијарди рубљи. Ова беше објавено на сајтот на Кабинетот на министрите на Русија, пренесе „РИА Новости“.

„Со оглед на моменталната ситуација со спроведувањето на буџетот на Крим и Севастопол се предлага да се обезбеди од федералниот буџет дополнителна финансиска помош на Крим во износ од 10,7 милијарди рубљи и на Севастопол од 2,4 милијарди рубљи. Помошт ќе биде во вид на дотации за поддршка на мерките за обезбедување на балансирање на буџетите на субјектите на Руската Федерација“, се вели во пораката.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести