среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Русија тестираше балистичка ракета

Агенцијата Интерфакс и Итар-Тас го пренесоа дека беше извршено лансирање на прокетилот RS-12M Topol ICBM од руската база Капустин Јар во близина на Каспиското Море.

RS Topol

Поврзани вести

Русија вчера успешно изврши тестирање на интерконтинетална ракета, објавија новинските агенции.

Агенцијата Интерфакс и Итар-Тас го пренесоа дека беше извршено лансирање на прокетилот RS-12M Topol ICBM  од руската база Капустин Јар во близина на Каспиското Море.

Игор Јегоров, портпаролот на руското министерството за одбрана, рече дека е тестиран потенцијалот на интерконтинеталните балистички проектили, без да наведе детали.

Русија, наводно во декември и март тестирала проектили RS-12M Topol, кои почнаа да се користат во текот на осумдесетите години, но подоцна повеќе пати се модифицирани.

Овој тип одговара на проектилите на НАТО SS-25 Sickle и имаат максимален домет од 10.000 километри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести