четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Русија треба да одлучи како ќе се однесува спрема Киев

rusija-ukraina

Поврзани вести

Обидите за промена на власта во Украина ја ставаат Русија пред избор, коментира рускиот весник „Взглјад“. Москва треба да одлучи како ќе се однесува во сегашната ситуација во Украина.

Москва треба да избере дали „да ја пушти и да ја заборави Украина“ или да го поддржи нејзиниот претседател Виктор Јанукович, или пак да ги пушти источноевропските држави и да тргне по неа на нејзиниот пат кон Европа.

А за еден обичен набљудувач, во овој момент целата слика на руско-украинските односи е сведена на една гасна војна и до начинот на кој таа треба да влијае на односот на Украинците кон Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести